If you're seeing this message, it means we're having trouble loading external resources on our website.

Ако си зад уеб филтър, моля, увери се, че домейните *. kastatic.org и *. kasandbox.org са разрешени.

Основно съдържание

Преговор на неменделово унаследяване

Основни понятия

ТерминЗначение
Непълно доминиранеМодел на унаследяване, при който един алел е непълно доминиращ спрямо друг
КодоминиранеМодел на унаследяване, при който и двата алела са едновременно експресирани в хетерозигота
Множествено алелиранеГен, който е контролиран от множество гени
ПлейотропияКогато един ген влияе на множество характеристики
Летален алелАлел, който води до смъртта на индивида
Полигенна чертаЧерти, които са контролирани от множество гени

Вариации, включващи единични гени

Някои от вариациите на законите на Мендел включват единични гени.
  • Непълно доминиране. Два алела могат да произведат междинен фенотип, когато и двата са налични, за разлика от това само единият да определя изцяло фенотипа.
    Пример за това е растението кученце. Кръстосване между хомозиготно бялооцветено растение (CWCW) и хомозиготно червенооцветено растение (CRCR) ще произведе потомство с розови цветчета (CRCW).
  • Кодоминантност. Два алела могат да бъдат изразени едновременно, когато и двата са налични, вместо само единият от тях да определя изцяло фенотипа.
Кодоминантност при черно-бяло пиле. Изображение от Wikimedia, CC BY 2.0.
При някои разновидности пилета алелът за черни пера е кодоминантен спрямо алела за бели пера. Кръстосване между черно пиле и бяло пиле ще доведе до пиле и с бели, и с черни пера.
  • Множествен алелизъм. Мендел изучавал само два алела на гените на неговите грахови растения, но реално в популациите често се срещат множество алели на даден ген.
    Изображение от OpenStax, CC BY 3.0
    Пример за това е генът за цвета на козината при зайци (С генът), който идва в четири често срещани алела: C, cch, ch и c.
  • Плейотропия. Някои гени засягат няколко различни характеристики, не само една единствена характеристика.
    Въз основа на подобна диаграма от Ингрид Лобо1.
    Пример за това е синдромът на Марфан, който води до тежки симптоми (необичайно висок ръст, тънки пръсти на ръцете и краката, дислокация на лещата и сърдечни проблеми). Тези симптоми не изглеждат директно свързани, но, както се оказва, всички те могат да бъдат проследени до мутацията на единичен ген.
  • Летални алели. Някои гени имат алели, които правят невъзможно оцеляването на хомозиготни или хетерозиготни организми, които са техни носители.
    Класически пример за алел, който влияе на оцеляването, е смъртоносният жълт алел, спонтанна мутация при мишките, която прави козините им жълти. Мишки, които са с хомозиготния (AYAY) генотип, умират рано в развитието си. Въпреки че този определен алел е доминантен, смъртоносните алели могат да са доминантни или рецесивни и могат да бъдат експресирани в хомозиготни или хетерозиготни условия.

Полигенно наследство и ефекти на околната среда

Много характеристики, като височина, цвят на кожата, цвят на очите и риск от заболявания, са контролирани от множество фактори. Тези фактори може да са генетични, обстоятелствени или и двете.
  • Полигенна наследственост. Някои характеристики са полигенни, което означава, че се контролират от определен брой различни гени. В полигенната наследственост чертите често образуват фенотипен спектър, а не попадат в ясно обособени катерогии.
    Диаграма на цвета на кожата при човека. Изображение от Wikimedia, CC BY-SA 4.0
    Пример за това е пигментацията на кожата при хората, която бива контролирана от няколко различни гена.
  • Ефекти на околната среда. Повечето характеристики от реалния свят се определят не само чрез генотипа, но също така и чрез фактори на околната среда, които засягат как генотипът се превръща във фенотип.
    Сини и розови хортензии поради различие в почвеното рН. Изображение от Lynn Greyling, Public domain
    Пример за това е растението хортензия. Хортензии с едно и също генно разнообразие може да варират по цвят от синьо до розово, в зависимост от рН на почвата, в която са.

Чести грешки и погрешни разбирания

  • Някои хора объркват плейотропията и полигенното унаследяване. Главната разлика между двете е че плейотропията е когато един ген влияе на множество характеристики (като синдрома на Марфан), а полигенното унаследяване е когато една черта бива контролирана от множество гени (като кожната пигментация).
  • Кодоминирането и непълното доминиране не са едно и също. При кодоминирането никой алел не е доминантен спрямо другия, така че и двата ще бъдат експресирани по равно в хетерозигота. При непълното доминиране има междинен по характеристики хетерозигот (като розово цвете, когато фенотиповете на родителите са червено и бяло).

Искаш ли да се присъединиш към разговора?

Все още няма публикации.
Разбираш ли английски? Натисни тук, за да видиш още дискусии в английския сайт на Кан Академия.