If you're seeing this message, it means we're having trouble loading external resources on our website.

Ако си зад уеб филтър, моля, увери се, че домейните *. kastatic.org и *. kasandbox.org са разрешени.

Основно съдържание

Почвени хоризонти и ерозия

Преглед на наученото за образуване на почви, почвени хоризонти и ерозия. (Статията съответства на американския стандарт АР.)

Основни идеи

  • Почвата е рехавият повърхностен материал, който покрива по-голямата част от сушата. Почвата е смес от минерали, органична материя, живи организми, газове и вода.
  • Почвите се образуват в резултат на изветрянето на скали, т.нар. почвообразуващи материали. Изветряне на скалите е процесът на разрушаване на скалите под влияние на физични, химични и биологични процеси. Частиците, които се образуват при изветрянето, се пренасят и натрупват като почвен слой върху сушата, или като утаечни слоеве под водата.
  • Почвите се състоят от слоеве, наречени хоризонти. Почвените хоризонти се отличават с различни характеристики, включително цвят, текстура, минерално съдържание и органично съдържание.
  • Вертикалното подреждане на хоризонтите се нарича почвен профил. Почвените профили ни помагат да определим типовете почва, както и могат да послужат за оценка на почвеното плодородие. Показаният по-долу общ почвен профил включва четири основни почвени хоризонта: O, A, B и C:
Диаграма показва изрязан профил на почва с четири слоя, които са хоризонтални слоеве с различни характеристики. Слой О е най-тънкият слой и е точно под растителната повърхност. Под него е слой А, който е по-дебел. Под слой А е още по-дебелият слой В. Корените се разполагат от слой О до дъното на слой В. В дъното на диаграмата е слой С, който съдържа големи частици скали.
  • Хоризонт O, т.нар. органичен хоризонт, се състои основно от органична материя като отпадъчна листна маса и разлагаща се растителна материя. Този слой може да е тънък, дебел или изобщо да липсва в зависимост от това как се е формирала почвата.
  • Хоризонт A, т.нар. хумусен слой, е най-горният слой на почвата, в който се намират повечето от корените на растенията. Той съдържа висока концентрация на органична материя и микроорганизми. Обикновено този почвен слой и О-слоят са най-богати на хранителни вещества и са най-плодородните слоеве в даден почвин профил.
  • Хоризонт B, т.нар. преходен хоризонт, се състои основно от минерали от изветрялата почвообразуваща скала. Обикновено е по-светъл на цвят – от жълто до червеникавокафяво. Преходният В хоризонт е по-малко плодороден от хоризонтите A и O и не може да поддържа добре развитието на растенията.
  • Хоризонт C е слой от недостатъчно или напълно неизветряла скала. Той съдържа голямо количество почвообразуващ материал и по принцип е неплодороден.
  • Почвена ерозия е процесът на разрушаване на горния плодороден слой на почвата. Почвите могат да ерозират естествено от вятъра и течащите води. Ерозията може да бъде забавена от растения, чиито корени помагат за задържане на горните слоеве на почвата.
  • Почвената ерозия може същото така да е причинена от човешката дейност. Обезлесяването, селското стопанство и урбанизацията значително увеличават скоростта на ерозия на почвите на много места по света.
  • Естествените почви филтрират и пречистват водата, която се движи през тях. По този начин почвите осигуряват на хората екосистемна услуга – осигуряват чиста вода за питейни нужди и за други цели. Опазването на почвите от ерозия е благоприятно за хората и общестовто.
Снимка на изкоп за разкриване на почвените слоеве. Най-отдолу е слой със светлооцветена скалиста почва. Над него има по-тъмен слой от камениста почва. Над тях има още по-тъмен слой, в който растат растения.
Почвени хоризонти. Източник на изображението: “Jornada G-IBPE soil pit horizons.jpg" от Dr. H. Curtis Monger, CC BY-SA 3.0 .

Искаш ли да се присъединиш към разговора?

Все още няма публикации.
Разбираш ли английски? Натисни тук, за да видиш още дискусии в английския сайт на Кан Академия.